PARLIAMENTARY HANDICAP (2200m Open)    
   Year  Horse         Owners Jockey Time Trainer  
  1896 Rainbow A Banks D Wright      
  1897 Martyrdom JD Ormond F Davis      
  1898 Crusoe J George E George      
  1899 Sir Agnes J Corlett R Kingan      
  1900 Will-O'-The-Wisp W Robinson L Robinson      
  1901 Crusoe J George E George      
  1902 Will-O'-The-Wisp Baxter Bros G Moran      
  1903 Shrapnel Shell W Smart H Carmont      
  1904 Loch Erne F McGovern R Towers      
  1905 Shrapnel Shell W Smart H Carmont      
  1906 Narcotic EG Harris H Carmont      
  1907 Ellerton EJ Watt W Price      
  1908 Sir Frisco Mrs M Moore W Ryan      
  1909 Sir Frisco Mrs M Moore A Oliver      
  1910 Bollen Hon JD Ormond FD Jones      
  1911 Electrakoff RE Price H Gray      
  1912 Coronetted J McKelvie W Young      
  1913 Kelraina E Short W Young      
  1914 Portraiture D Buick & Sons A Oliver      
  1915 No Race         
  1916 Multifual C Pryor B Deeley      
  1917 Orleansa SW Tatham C Price      
  1918 Bagdad Mrs HM Campbell F Ellis      
  1919 Battle Array P Soames S Reed      
  1920 Rose Pink H Whitney B Deeley      
  1921 Arch Salute F Ross AJ McFlinn      
  1922 Tame Fox W Duncan M McCarten      
  1923 Patuki J O'Brien H Young      
  1924 Income E Andrews H Gray      
  1925 Income E Andrews LG Morris      
  1926 Rapier GG Holmes J Beale      
  1927 Nukumai SG Davidson WJ Bowden      
  1928 Bisot R Hicks A McCormac      
  1929 High Pitch J Irwin H Goldfinch      
  1930 True Blood W Schollum EA Keesing      
  1931 Town Major JA Smaill W Hogan      
  1932 Retract HT Hume HN Wiggins      
  1933 Cylinder JH Jefferd S Wilson      
  1934 Gainsfid W Wilson R Marsh      
  1935 Mercian Prince Mesdames HE Connop
& M Robertson
J Leach      
  1936 Korero W Higgins S Wilson      
  1937 Enge WH Barton NR McKenzie      
  1938 Quadroon HH Pharazyn P Atkins      
  1939 Tidewaiter CW Boyd AC Messervy      
  1940 Kena KL Richards EV Dye      
  1941 No Race         
  1942 Centrepoise FH & ODB Avison P Atkins      
  1943 Platform FJ Boyle LW Hare      
  1944 Flahuluk F Elbe N Vaughan      
  1945 Flying Tor K McK Duncan & G wells J Williamson      
  1946 No Race         
  1947 Longsword GA Lang A Midwood      
  1948 Ruling Master C Curtis RL Parker      
  1949 Conclusion FJ Twist LJ Ellis      
  1950 Trench Fray C Neville K Nuttall      
  1951 Conclusion FJ Twist LJ Clutterbuck      
  1952 Lord Burford E & ED Astwood TP Biggs      
  1953 Indian Scholar A Clouston A Johnson      
  1954 Elixir H Long N Crombie      
  1955 Red Star Mrs BW Watson A Johnson      
  1956 Good Abbot A Eunson C McDonald      
  1957 Anzio Hon. WS Goosman BP Wood      
  1958 Aurora's Pride Mrs IB Fraser & LB Wall JR O'Neill      
  1959 Melody Man TW Bogunda & VA Draper TJ Rudd      
  1960 Fair Filou LD Dell GF Hughes      
  1961 Nerula IL & JS Glasgow LK Tinsley      
  1962 Kumai TKS Sidey BJ Anderton      
  1963 Count Filou MC Conway PT Ryan      
  1964 Kumai TKS Sidey BJ Anderton      
  1965 Fleeting Moment HW Blackmore & ME Tod RW Taylor      
  1966 Gus Mrs L Tyree WD Skelton      
  1967 Red Crest IA McMullin & Mrs MF Rendle RW Taylor      
  1968 Midnight Kiss Mrs LM Lawson & JW Lord DA Weatherley      
  1969 Nipawin Sir William Stevenson DA Peake      
  1970 Lord Mac RH Gurney JA Messent      
  1971 Frederik Mrs B Madsen WD Skelton      
  1972 Skoota RR & Mrs Jones JF Grylls      
  1973 Charger Sir Walter & Lady Norwood DA Peake      
  1974 Nabua Mrs EM & NCH Andrews DH Harris      
  1975 Cattle King JB Gadsby & GA Loft GL Willetts      
  1976 Cattle King JB Gadsby, DA Grant,
GA & PF Loft
RC Lang      
  1977 Golan RA Wadham TG Williams      
  1978 Hunting Chief WS Davey RA Jenkins      
  1979 Grand Zam MM Andersen & MG Peacock JA Cassidy 2.35.00 MG Peacock  
  1980 Ross Hunter MD & RC Fulton B York 2.39.00 RC Verner  
  1981 Solitaire Miss MJ Bull & PJ Keating B Hibberd 2.32.50 MJ Bull  
  1982 Admiral Blair LJ Chapman, GM Daley,
HS Holmes & SM Kemelmager
PG Tims 2.25.75 CC Kerkvilet & IG Saunders  
  1983 Allmada NM Bailey, MF Harrison
& LH Preece
MR Campbell 2.31.27 DN Couchman  
  1984 Gaimoss LE Christensen MR Campbell 2.31.88 LE Christensen  
  1985 Greek Meer JH Young PA Taylor 2.23.53 JG Taylor  
  1986 Major Drive Mr & Mrs DH Clout MJ Enright 2.37.89 DJ Enright  
  1987 Angel Eyes SG Davey & G Robinson KL Clapperton 2.34.27 B Robinson  
  1988 Laceration PK & Mrs WF Lewin
& Mrs FO O'Riley
KL Clapperton 2.27.15 Mrs WF Lewin  
  1989 Laceration  PK & Mrs WF Lewin
& Mrs FO O'Riley
KL Clapperton 2.40.31 Mrs WF Lewin  
  1990 Tawhiti Road AC & Mesdames TB Appleyard
& LM & RW Sharrock
BS Herd 2.28.89 RW & AS Sharrock  
  1991 Fiery Type R Fokerd & DR R J Thomson  BA Phillips 2.34.43 GA Rogerson  
  1992 Conan E G & Mrs H A Low  G Caird  2.44.75  EG Low  
  1993 Offer No Bid Messrs G B D Brown, A F Quirk, S M Reid & J n Rowley  CW Tremayne 2.25.99 SM Reid   
  1994 Hill's Brew Messrs A Alunno F Dal Vecchio & MG Dunn DJ Walker 2.28.12 K & S Gray  
  *1995 Car Park Flyer Mrs BR & CJ Condren L Isherwood 2.44.10  E Skelton  
  1996 Cheeko JE Arnerich DM Walsh 2.42.50  RD Collett  
  1997 Tangarakau VT Robson PA Taylor 2.35.82 CM Jillings & RA Yuill  
  1998 Quasin DE Maxwell & Mrs CR Taylor KT Taylor 2.40.37 J Taylor   
  1999 Another Gun Mrs IM & KWR Thompson MA Prendergast 2.36.35 K Thompson  
  2000 Real Class Act Messrs CAN & TJN Beyer & DMW Lander CP Franklin 2.20.60 E Skelton  
  2001 Black Dowie Messrs MJ Behrens, RA Dowie & PL McKenzie MJ Walker 2.26.45 PL McKenzie  
  2002 Ebony Boy DW & Mrs EJ & Est late RJ Eagar NG Harris 2.46.60 D Eagar  
  2003 Andy A B & Mrs A M & B P & Mrs N D  Heywood  M J Walker 2.33.18 N Wells   
  2004 Meeting abandoned        
  2005 Meeting abandoned        
  2006 Ex Ex Al SF & Miss TL Bliss M Cameron 2.37.95 Miss TL Bliss At Awapuni
  2007 Miles BP, JDE, JM & PL McKenzie MJ Walker 2.31.45  P McKenzie  
  2008 Meeting abandoned        
  2009 Strapped For Cash DB, Mrs KD, PJ & RG Smyth MB Wenn 2.37.38 D Smyth  
  2010 Strapped For Cash DB, Mrs KD, PJ & RG Smyth MB Wenn 2.40.47 D Smyth  
  2011 Brompton Mr Ian Alton & Mrs Shirley Alton DM Walsh 2.42.38 G Alton  
  2012 Rising Tide V S Cronin, W Freeman MBE, F Gianone, A J & Mrs D M Hunter, P D & P D Jeffreys & K J Kane LJ Allpress 2.35.86 MK  Oulaghan  

  2013 Sea Eagle K A & S D Little, Ron Kenny, Craig Burt, Vanessa Were DG Bradley 2.42.36 Miss K Little  
  2014 Sea Eagle K A & S D Little, Ron Kenny, Craig Burt, Vanessa Were CW Johnson 2:32.30 Miss K Little  
  2015 Bel Sorriso Ms A I Barr, W M Dempster, D S Radka & Mrs A Searle J Parkes 2.38.54 G Searle  
  2016 Reka Richard & Irene Sherwin DG Bradley 2.36.95 R Sherwin  
  2017 Meeting abandoned        
  2018 El Luchador     Mrs L & S Baker, M G Beatson, C & Mrs J J Booth, M H Brooks, M Darroch,     Mrs F I & F T Drummond, T Finch, Miss M Gibson, J Jenkins, J Kirkbeck,         G D Lemon, R & T Mitchell, Optimism Syndicate, G A Patter Michael Coleman 2.37.83 Mark Brooks  

* race lost Black Type Status

Return to previous page

latest info