Telegraph Winners

 Return to previous page

TELEGRAPH HANDICAP (1200m Open)
Year Horse Owners Jockey Time Trainer
1890 Retina        
1891 Lullaby Hon. JD Ormond Ray    
1892 Regina JT Murphy Ross    
1893 Rebellion J Freeth J Reed    
1894 Vogengang T Sheenan R Derrett    
1895 D/H Saracen R Allen J Ayers    
1895 D/H King's Bowman PF Tancred R Cochrane    
1896 King's Bowman PF Tancred C Jenkins    
1897 Torpina F Moeller R Derrett    
1898 Telephone D Green A Julian    
1899 Amoureux R Connop A Lord    
1900 Blazer S Solomon H Jackson    
1901 Blazer S Solomon H Jackson    
1902 Blazer S Solomon H Jackson    
1903 Petrovna J Jeffs LG King    
1904 Ballarat R Allan G Price    
1905 Petrovna J Jeffs J Pine    
1906 Ailsa J Brett C Jenkins    
1907 Munjeet Geo G Stead J McCombe    
1908 All Red J Buckley R Hatch    
1909 Tumut MT McGrath H Cairns    
1910 Equitas F Preston A Oliver    
1911 Gipsy Belle J Monk C Jenkins    
1912 Nyland "Mr Highden" A Oliver    
1913 Sanguinary AJ Toxward R Berry    
1914 Beldame TH Lowry W Price    
1915 Hoy Hon. JD Ormond R Buddicombe    
1916 Panmure "Mr Highden" W Bell    
1917 Multiplication AB Williams R Reed    
1918 Wrestler Sir G Clifford B Deeley    
1919 Nanna WR Kemball B Deeley    
1920 Statuette GD Beatson J Hockley    
1921 Statuette GD Beatson H Gray    
1922 The Hawk Douglas Estate R Reed    
1923 Tamatete W Duncan M McCarten    
1924 Parody GD Greenwood G Young    
1925 Hipo E George H Gray    
1926 Cawnpore EW Allison R McTavish    
1927 Booster E & M McPadden AE Didham    
1928 Paperchase CG Dalgety A Eastwood    
1929 Meadow Lark J Lindsay A Eastwood    
1930 Meadow Lark J Lindsay B Brodie    
1931 Palermo WL Milne A Eastwood    
1932 Green Linnet J Fryer V Weston    
1933 Autopay NE Aitken & HF Wood LG Morris    
1934 Silver Ring D Fraser Estate G Humphries    
1935 Wheriko AD Webster W Broughton    
1936 Acceptable RJ Murphy HN Wiggins    
1937 Gold Boa JP Herlihy RJ Mackie    
1938 Top Row WJ Dor P Spratt    
1939 Rakahanga JD Todd R Howell    
1940 Sternchase GD Beatson WJ Mudford    
1941 Sir Beau L Lupton BH Morris    
1942 Autolite B McKnight LJ Ellis    
1943 Palora JRR & RT Stead NB Holland    
1944 John Gay HD Greenwood CT Wilson    
1945 Alright LG Paul WG Ivil    
1946 Master Dash P Louis G Tattersall    
1947 Da Vinci A Robson W Broughton    
1948 Ladyship HH Maharajah of Kashmir HN Wiggins    
1949 Citril FA Roberts C McDonald    
1950 Castlebrae GS Walton CH Mackie    
1951 Lord Moss GA Pearce GF Hughes    
1952 Hands Off JE Svensen W Broughton    
1953 Lord Fort JAC Bain WD Skelton    
1954 John Gilpin CT Keeble BP Wood    
1955 Hot Drop RHW Holden N Eastwood    
1956 Ma Reine D McFarlane RJ Skelton    
1957 Japonica A McKenzie KD Campbell    
1958 Lorica D Daily BJ Langford    
1959 Bamboo WJ Beale WD Skelton    
1960 Kathey's Romance T Gardiner WD Skelton    
1961 Fountainhead W Deutsch GF Hughes    
1962 Rochdale LN Hodgson GF Hughes    
1963 Sonare DW Haigh BN Mahoney    
1964 Donald Dinnie IF McGuire & Mrs R Powell JP Riordan    
1965 Starlit AG & WR Stead NE Eastwood    
1966 Misere GLJ Mitchell DA Peake    
1967 Serena OK Mitchell DA Peake    
1968 Serena OK Mitchell WD Skelton    
1969 Elabama J Malcolm GF Hughes    
1970 Grizzly LRA Johnstone ND Riordan    
1971 Sharivari H Harcourt GF Hughes    
1972 Count Kereru Miss ALK Bowman & WJ Slack RB Marsh    
1973 Sharif GI Lambert & M Pivac NG Harris    
1974 Show Gate GB Thomson RB Marsh    
1975 Blue Blood AW Thompson JW Walker    
1976 Blue Blood AW Thompson DA Peake    
1977 Blue Blood AW Thompson DA Peake    
1978 Extra Flash HJ & Mrs Tapper SR Autridge    
1979 Arbre Chene R Dillon, EC Moore & LK Rawlings RD Vance 1.09.75 PK Cathro
1980 Flying View LH Pratt S Laming 1.09.50 LH Pratt
1981 Anderil EW Hopson C McNab 1.07.50 DJ & PD O'Sullivan & MD Moroney
1982 Our Shah Mrs IE & Est Late A Wilson LA O'Sullivan 1.09.52 DJ & PD O'Sullivan & MD Moroney
1983 So Modest Mr & Mrs WL Ray, TB Scott & Mrs I Young GJ Childs 1.07.52 Miss K, KR & N Crawford
1984 Mac's Gamble MM Phillips D Healey 1.08.45 MM Phillips
1985 High Regards BA Grant LA O'Sullivan 1.07.23 DJ & PD O'Sullivan
1986 Tanalyse M & Mrs AG Pine & Mrs PC Wood DM Walsh 1.07.35 D Grubb
1987 Courier Bay GA White DM Walsh 1.07.45 GA White
1988 Courier Bay GA White DM Walsh 1.07.45 GA White
1989 dead heat Mr Tiz Sir James & Lady Fletcher, W D Jolly & CW Reynolds LA O'Sullivan 1.07.66 DJ & PD O'Sullivan
1989 dead heat Festal RJ Mulcaster & JJ O'Connor LV Cassidy   RB Marsh
1990 Mr Tiz Sir James & Lady Fletcher, W D Jolly & CW Reynolds LA O'Sullivan 1.07.99 DJ & PD O'Sullivan
1991 Vain Sovereign AK Colman, RJ Cottle, W Elvy & J Guild B Hibberd 1.08.31 MR Campbell
1992 Morar Sir James & Lady Fletcher LV Cassidy 1.08.91 DJ & PD O'Sullivan
1993 Victory Dias Mrs DV Moore, Miss CG & Mrs EV Tapper CA Beets 1.06.59 CW & JA Gibbs & L Noble
1994 Lady Madonna The Kingdom Syndicate JD O'Styke 1.10.40 GL Searle
1995 Lord Tridan Mrs DM & JF & Mrs MM Connelly TK Allan 1.07.06 MD Moroney
1996 Loader DL Austin, Est Late NW Buchanan, Messrs HR Geddes & MV Poff CW Johnson 1.06.85 PJ & Mrs DM Williams
1997 O'Reilly GJ Chittick LA O'Sullivan 1.07.36 DJ & PD O'Sullivan
1998 Vegas Mr & Mrs GB Raymond OP Bosson 1.08.85 GA Rogerson & KW Hawtin
1999 Bawalaksana Mualim Hasnan Ltd LA O'Sullivan 1.06.51 PD O'Sullivan
2000 Fritz Mrs EU & Messrs JE Austin & GF & Mrs RE Ritchie NG Harris 1.07.63 NW Coulbeck
2001 Star Of Gold Messrs JN Gates, TJ McKee, PW Norrie & JA Voyle PD Johnson 1.07.76 SJ & TJ McKee
2002 Vinaka Mrs A & JA Gibbs LA O'Sullivan 1.08.06 J Gibbs
2003 Tit For Taat RI & Est Late WD Scott MJ Walker 1.07.64 W Herbert
2004 King's Chapel Tauranga Racing Syndicate (Mgr DC Ellis) NG Harris 1.06.79 M Walker
2005 Keeninsky Mrs D & J Carter, BT Hall & Karreman Bloodstock Ltd AC Peard 1.07.55 GA Rogerson
2006 Gee I Jane LJ Mackie & KJP McCarthy SB Seamer 1.07.77 N Couchman
2007 Darci Brahma Te Akau Stud Breeding Syndicate (Mgr DC Ellis) OP Bosson 1.07.00 MW Walker
2008 Seachange Karreman Bloodstock Ltd GA McKeon 1.06.66 RR Manning
2009 Mufhasa DL, Ms NN & SC Archer & Mrs DJ Wright SC Spratt 1.07.39 SJ McKee
2010 Vonusti P T J & T G O'Shea & R Patel NG Harris 1.09.36 TJ & Mrs M Carter
2011 Mufhasa DL, Ms NN & SC Archer & Mrs DJ Wright SC Spratt 1.07.04 SJ McKee
2012 Guiseppina  P J Vela ONZM & P M Vela JB McDonald 1.06.94 Ramsay/Ritchie
2013 Final Touch Mrs K G Parsons CW Johnson 1.08.53 J & K Parsons

2014 Irish Fling Pak n Save Syndicate M Du Plessis 1.07.48 EG & GM Cullen
2015* Sacred Star Windsor Park Stud Ltd VA Colgan 1.07.01 TW Pike
2016 Adventador Milan Park Stud Ltd M Cameron 1.08.34 EG Lowry & GM Cullen
2017 Signify Mrs T L Cowan R Cunnen  1.07.71 AM Cowan
2018 Enzo's Lad N P Beban, P G Bentley, K N Bradley, S W Grant, J Jacobsen, P Murphy, M R Pitman, I & Mrs L Vibert SRF Weatherley 1.08.30 MR & MM Pitman
2019 Enzo's Lad N P Beban, P G Bentley, K N Bradley, S W Grant, J Jacobsen, P Murphy, M R Pitman, I & Mrs L Vibert Michael McNab 1.06.95  MR & MM Pitman

The 2019 race was the 130th recorded running of the event

*Previously run as a Handicap, the 2015 race was changed to run under SW&P (Set weights and penalties)

Return to previous page

latest info