THOMPSON HANDICAP (1600m Open)    
Year Horse Owners Jockey Time Trainer  
1892 Kupenga JF McAndrew Wright      
1893 Rangipuhi U Marumaru F Kingan      
1894 Lottie J Kean F Davis      
1895 Waiuku S McGuiness E Russell      
1897 Waiuku S McGuiness E Russell      
1898 Waiuku S McGuiness P White      
1899 Armoureux R Connop S O'Neill      
1900 Jabber Hon. JD Ormond F Davis      
1901 Boreas D Gordon J McTaggart      
1902 Ostiak D Gordon C Jenkins      
1903 Shrapnel SL Parsons W Raynor      
1904 Full Cry EA Laurent S Lindsay      
1905 Signalman Sir George Clifford V Cotton      
1906 Mystification G Hunter FE Jones      
1907 Helen Portland GF Moore R Cameron      
1908 Sunbonnet W Cooper E Lowe      
D/H Sea King HF Nicoll A Chapman      
1909 Aborigine EJ Watt A Oliver      
1910 Armlet GD Greenwood R Haten      
1911 Equitas Tiemi Puru W Young      
1912 Gipsy Belle J Monk C Emerson      
1913 Cheddar EJ Watt L Wilson      
1914 Ladoga P Soames R Berry      
1915 Ladoga P Soames Sid Reid      
1916 Oxenhope J Parsons B Deeley      
1917 Shrill WG Stead B Deeley      
1918 No Race         
1919 Sasanof WG Stead H Gray      
1920 Arrowsmith HW Brown H Gray      
1921 Rouen R Heppner H Gray      
1922 Printemps A Goodman LG Butler      
1923 Highland TH Lowry A Reed      
1924 Sunny Loch J McCombe E Lowe      
1925 Reremoana GF Moore RJ Mackie      
1926 Baldowa Mrs RB Stivens AE Didam      
1927 Reremoana GF Moore J Barrie      
1928 Joy King AB Williams R Reed      
1929 Paganelli Crawford & Roberts LG Morris      
1930 Paitonu K Tito J Barry      
1931 Silvermine A Alexander AE Ellis      
1932 Gay Crest Dr MG Louisson H Gray      
1933 Autopay Aitken & Wood LG Morris      
1934 Golden Hair GF Moore R Reed      
1935 Rulanut JG Alexander HN Wiggins      
1936 Silver Ring AH Walton AE Ellis      
1937 Friesland O Cox S Wilson      
1938 Oratory TA Duncan BH Morris      
1939 Taurangi W McA Duncan WJ Broughton      
1940 Kathbella F Ormond P Atkins      
1941 Augment B Burgess SA Waddell      
1942 Salutation Mrs HD Greenwood SJ Green      
1943 Monte Cristo Hon. ER David & O Nicholson J Williamson      
1944 Flying Ace TA Duncan HN Wiggins      
1945 Dileas J & L McMillan AC Messervy      
1946 Da Vinci A Robson WJ Mudford      
1947 Sage King W McEwan KR Ford      
1948 Frances DP Wilson CT Wilson      
1949 Demonic DJ Langley WJ Broughton      
1950 Ballochmyle AN Smith AJ Stokes      
1951 Veine D'Or T Coltman AJ Stokes      
1952 Desperado HD Greenwood PD Johnston      
1953 Wally French E Rophia NE Eastwood      
1954 Clinker DP Wilson RJ Skelton      
1955 Kingship CC McCarthy C McDonald      
1956 Mighty Dollar JI George J Didham      
1957 Royal Zorra HF Wooffindin WL Aitken      
1958 Savage Sir Thomas Duncan WD Skelton      
1959 Privy Council RC Macfarlane RA Jenkins      
1960 Lion JG Alexander WL Aitken      
1961 Ursalon LR Spring GF Hughes      
1962 Cool W Kupa KS Cullen      
1963 Triple Countess LC Cole DA Raklander      
1964 Hushaway AN Smith NE Eastwood      
1965 Rochdale LN Hodgson JP Riordan      
1966 Udare RF Hall ND Riordan      
1967 General Myth HE Hodgkinson & E Ropiha TM Whittington      
1968 Kathey's Son JAL Bennett & WO Young WD Skelton      
1969 Nausori EB & Mrs Reid BL Hillis      
1970 Umanui WD Mitchell GA Clutterbuck      
1971 Kia Marea Mrs TB Mathieson Snr & TB Mathieson Jnr JW Walker      
1972 Young Ida JHT Duncan HN Rauhihi      
1973 Kiwi Can FR Beguely & GN Hill DA Peake      
1974 Ayub Khan J Saba HW Johnson      
1975 Gold Ducat AG & Mrs Bishop BF Andrews      
1976 Copper Belt K & Mrs K Gray GA Phillips      
1977 Nuriootpa GD Cameron JW Walker      
1978 Surrey Park AC Brockelsby RC Franklin      
1979 Varnarmo MP & PI Baker & JH Howell LA Johnson 1.36.25 ND Eales  
1980 Langeland NJ Collins & B Elliot GA Phillips 1.37.10 B Elliot  
1981 Master Grey P Louis J Andrew 1.36.75 P Louis  
1982            
1983            
1984            
1985            
1986 Pokare NI Carrodus & RA Coupland P Fearon  1.41.53     
1987 Magnitude Mr J Bull GJ Childs 1.35.98 Miss MJ Bull  
1988 Tricavaboy DW, Mrs EJ & RJ Eagar GJ Childs 1.35.68 WD Dymond  
1989 Flying Luskin  KW Irwin & GJ & LJ Pratt  PA Taylor  1.35.55  TJ McKee   
1990 Status  D & LD Georgetti  MC Lyndon  1.34.38  JD Georgetti  
1991 Stanmarric  HH & SL Strahan  BA Phillips  1.36.32  RB Marsh  
1992 Val d'Arno  JE & KM O'Brien & Mrs H Power PJ Mercer  1.40.20  FP Campbell  
1993 Val d'Arno  JE & KM O'Brien & Mrs H Power PJ Mercer  1.34.06  FP Campbell  
1994 Another Sound Messrs WAX Couper & GR Kelt TK Allan 1.34.84 MD Moroney & GN Richardson  
1995 Marconee Messrs MV Burkhart & BT Meo PJ Mercer 1.34.77 GE Barlow & JR Lynds  
1996 Esquire Gray Mrs M & RA Gray VJ Costa 1.33.41 K & S Gray  
1997 The Bandette Messrs WB Ballin & JA Scalmer NG Harris 1.34.70 J R Wheeler   
1998 Trans Siberia Mrs FP & Est late KIA Taylor LC Rutherford 1.35.47 G Searle   
1999 Marconee Capivich Holdings Ltd & DJ Meo DG Bradley 1.35.20 GE Barlow & JR Lynds  
2000 Resonare Mrs BA & Est late MK Smith, Mr JF & Mrs SL Street MJ Walker 1.35.56 Miss LM Latta   
2001 Voltaire Mrs MM Willis JB Symes 1.34.70 K Gray   
2002 Voltaire Mrs MM Willis B Hibberd 1.35.92 K Gray   
2003 Bahira Westbury Stud Ltd (Mgr EJ Watson) B Hibberd 1.34.68 PD O'Sullivan   
2004 Doyle Mrs NE & PE Izett JL Waddell 1.34.11 HW Mathews  
2005 Kristov Miss CV Beckett, GH Meads & PA Stevens HS Tinsley 1.34.22 PA Stevens  
2006 King Of Ashford GB Arber & Mrs KA Zimmerman DG Bradley 1.35.32 Mrs KA Zimmerman  
2007 Al Farouk DL Aitken MT Coleman 1.37.41    
2008 Fercertain GH Mander, RP Rosenberg & The Nevis Trust BS Herd 1.35.15 Miss LM Latta  
2009 Jonbalena Mrs JM & RA Stevens DG Bradley 1.35.49 Miss LM Latta  
2010 Wall Street GG Syndicate, GKV Holdings & MA Head OP Bosson 1.35.03 JR Lynds  
2011 Hold It Harvey M R Shepherd JS Bullard 1.35.68 Ms T Rae Ran in March
2011 Bragato Mrs L C & R A Joostens M Cameron 1.44.75 R Joostens Race moved to October
2012 Pero D P & Mrs K C Fleming HS Tinsley 1.37.81 Mrs T Riddell  

2013 Danza Lad B K Erceg D Hain 1.44.65 RD Liefting  
2014 Puccini Monovale Holdings Ltd JKB Riddell 1.35.01 P & J McKay  
2015 Race not run          
2016 Bel Sorriso  Ms A I Barr, W M Dempster, D S Radka & Mrs A Searle J Parkes 1.39.89 G Searle  
2017 Hiflyer Lady Justine & Sir Patrick Hogan & Go Henry Racing Syndicate J Parkes 1.36.93 PW Lock  
2018 Dark Princess J G Snaddon Lisa Allpress 1.37.36 Jeff Lynds  

The 2018 race was the 116th recorded running of this event

Return to previous page

latest info

GET SET

A Premier Meeting

Gates open: 11:00am

First race: 12:45 pm*

Last race: 5:30 pm

Number of races: 9

Reserved hospitality open: 11:30 am

Race program and times here

"What's On" to come

 *initial race timing schedule is normally available approx 4 weeks from the race day however final timings are not confirmed until the Wednesday of the week of the event.

FEATURING

The $200,000, Group One
Rydges Wellington Captain Cook Stakes WFA over 1600m

The $100 000, Group Two 
Anuka Smoker Wakefield Challenge Stakes over 1200m

For a listing of previous winners and connections click here

$10 Punters Club Tickets

Members Draw

Great Santa Run - enter here

Rydges Wellington Best Dressed - enter here