WAKEFIELD CHALLENGE STAKES (1200m 2YO)
Year Horse Owners Jockey Time Trainer  
1962 Blyton Sir James & JC Fletcher GF Hughes      
1963 Gold Chat LR Spring R Fisher      
1964 Hakawai CR Grace RJ Skelton      
1965 Urupukapuka Mrs GJ Hodgson & FV Lyson BF Andrews      
1966 Mr Mink VD & Mrs Wells LK Tinsley      
1967 Aquarelle JR Mooney BS Dodds      
1968 Eugenie AE & Mrs Preston WD Skelton      
1969 Daryl's Joy RKC Goh RB Marsh      
1970 Rich Return B Hayter KS Cullen      
1971 Marchere CA Amon BF Andrews      
1972 Curly Wave RR Cheak NG Harris      
1973 Pure Luck RH Cameron & NA Crombie RJ Skelton      
1974 Counsel FM & Mrs Walsh DH Harris      
1975 Nuriootpa GD Cameron NG Harris      
1976 Elton DW & Mrs Northfield RJ Skelton      
1977 Lunar Probe KM & Mrs Davies CP McNab      
1978 Tang DB & EJ Callaghan & RM Miller DH Harris      
1979 Judena A & PG Hollinshead CP McNab 1.27.75 PG Hollinshead Raced in March
1980 Glamour Bay Mesdames K Joe, JH Lindsay & J McAnnalley BS Compton 1.28.25    
1981 Bound To Honour RJ Miller, BR & RB McLeish & MMC Shaw GJ Grylls 1.24.50 W Sanders  
1982 Romantic Bay DH & PH Grieves & CM Jillings RD Vance 1.23.25 CM Jillings  
1983 Retsina AJW McKenzie WD Skelton 1.24.37 MB Andrews & BR Lewis  
1984 Fothers Mr & Mrs KJ Foley, Mr & Mrs FR Withers DJ Healey 1.26.93 KJ Foley  
1985 Optimistic A & PG Hollinshead & BA Street PD Johnson 1.26.71 PG Hollinshead  
1986 Jubilee Fair Mrs OF & Est. late KP Newsome NG Harris 1.13.87 RJ Bothwell Race moved to March
1987 Injustice MJ Dunne, WE Gould & JL Oliver DR Johnson 1.10.44 GR Ritchie  
1988 Pompeii Pearl JH, Mrs KA & NJ Auret DM Walsh 1.09.00 NJ Auret  
1989 Antico LM Meo & CJB Norwood  LV Cassidy  1.10.19     
1990 Play on  Tudor Thoroughbreds Ltd  LV Cassidy  1.09.08     
1991 Rua Rukuna  Karaka 2-under Ltd & Co  LM Ballantyne  1.10.12     
1992 Roys Boy  DW & Mrs EJ & RJ Eager  EA Wilkinson  1.12.67  DW Eagar  
1993 Silver Chalice  Mrs JR & RE Bothwell, Mrs JA & WJ Stewart  HS Tinsley  1.10.13  RJ Bothwell  
1994 Moonshine Messrs W Heathcote & TJ McKee LA O'Sullivan 1.09.81 SJ & TL McKee   
1995 Our Maizcay Messrs TJ Burn, AA Fraser, GH Mander & RP Rosenberg PJ Mercer 1.07.38 G Searle   
1996 Love To Dance Messrs PL McKenzie & T Shahabuddin, Mrs J & RET Teo PJ Mercer 1.08.50 RW Bothwell   
1997 Zablinka Messrs BT, GS & GS McKenzie MC Sweeney 1.09.48 C Jillings & R Yuill   
1998 Happyanunoit Mrs A & PA Moroney BR Jones 1.08.99 MD Moroney  Race moved to February
1999 High Grove Messrs WS Bristol, CE & JN Scott DG Bradley 1.11.93 MP Baker  
2000 Spring Rain Messrs AP Saker & KW Skews VA Colgan 1.08.92 RA James  Race moved to March
2001 Vinaka Mrs A & JA Gibbs LG Innes 1.09.63 J Gibbs   
2002 Danroad Messrs RR McAnulty & P Yip LA O'Sullivan 1.08.45 CP MacNab   
2003 Maroofity Tauranga Racing Syndicate (Mgr DC Ellis) LA O'Sullivan 1.10.04 M Walker   
2004 Kapsdan Mandalay Bay Syndicate (Mgr DC Ellis) OP Bosson 1.07.24 M Walker   
2005 Wahid NH & RT Stanley LG Innes 1.08.60 SA Sharrock   
2006 Italia Kotuku Investments Ltd VA Colgan 1.09.44    
2007 The Pooka P Holland, Markwood Lodge Ltd, GD Rutherford & JR Wheeler MR Du Plessis 1.08.75 JR Wheeler   
2008 Captain Fantastic Ballymore Stallion Makers Syndicate No. 1 (Mgr PA Moroney) HS Tinsley 1.08.75 MD Moroney   
2009 King's Ransom J & W Gartshore, DP & Mrs NE Hurst, KT3 Syndicate, L & Mrs LC Perry, Mrs SM & TR Roper TN Harris 1.09.70 M Walker   
2010 Jimmy Choux Chouxmaani Investments Ltd JKB Riddell 1.10.45 JGG Bary  
2011 Shuka Parr Bloodstock Ltd OP Bosson 1.09.34 P & D Williams  
2012 Pussy Willow Sir Patrick & Lady Hogan & P J Walker SC Spratt 1.09.33 SJ McKee  
2013 Recite The Oaks Stud M Du Plessis 1.09.42 JGG Bary  

2014 Steel Rose Steel Rose Syndicate ST Collett 1.08.89 JR Wheeler Race moved to January
^+2014 Showboy S Cole, Ms M Rutherford, Mrs L C & N W E Tiley JKB Riddell 1.03.12 NWE Tiley Race moved to  December
2015 Leading Role J King, J Aldrich, G Vile, D Gilshnan, A Vincent, J MacDonald, D Drummond, A MacDonald & A Osborne CW Johnson 1.02.85 GR Vile  
2016 Gift of Power Bailey Rogerson Trust, Fatesal Holdings Ltd, Lady Justine & Sir Patrick Hogan, C A Leishman, G R & Mrs M E Northcott & G A Rogerson MNZM CJ Grylls 1.03.64 GA & Mrs DG Rogerson  
*2017 Xpression M N Apatu, M & P Bayes, F W Coates, Haunui Bloodstock Ltd & I R Renton ST Collett 1.09.13 EG Lowry & GM Cullen  
+2018 Aotea Lad Te Akau Love Life Syndicate (Mgr: Karyn Fenton-Ellis MNZM) Opie Bosson 1.04.86

Jamie Richards  

^ Race was moved from January to December

+ Race was run over 1100m

* Race was run over 1200m

The 2016 race was the 56th recorded running of the event

Return to previous page

latest info

GET SET

A Premier Meeting

Gates open: 11:00am

First race: 12:45 pm*

Last race: 5:30 pm

Number of races: 9

Reserved hospitality open: 11:30 am

Race program and times here

"What's On" to come

 *initial race timing schedule is normally available approx 4 weeks from the race day however final timings are not confirmed until the Wednesday of the week of the event.

FEATURING

The $200,000, Group One
Rydges Wellington Captain Cook Stakes WFA over 1600m

The $100 000, Group Two 
Anuka Smoker Wakefield Challenge Stakes over 1200m

For a listing of previous winners and connections click here

$10 Punters Club Tickets

Members Draw

Great Santa Run - enter here

Rydges Wellington Best Dressed - enter here