WELLESLEY STAKES (1000m 2YO)    
Year Horse Owners Jockey Time Trainer  
1898-1921 distance was four furlongs. Increased to five furlongs (1000m) in 1922      
1898 Tigress Captain Russell S Lindsay      
1899 Glenogle GH Clifford T Taylor      
1900 Heiress Captain Russell W Whitaker      
1901 Menschikoff GG Stead LH Hewitt      
1902 Orloff GG Stead LH Hewitt      
1903 Treadmill Sir George Clifford J McCluskey      
1904 Silkworm GG Stead LH Hewitt      
1905 Kirriemuir Sir George Clifford V Cotton      
1906 Eona Hon. JD Ormond D Price      
1907 Fleetfoot Sir George Clifford FE Jones      
1908 Provocation WE Bidwell S Reid      
1909 Formby Hon. JD Ormond FD Jones      
1910 Peirene GD Greenwood H Gray      
1911 Ermengarde Mr Highden A Oliver      
1912 Mowbray JB Reid FE Jones      
1913 Hymettius Hon. JD Ormond W Ryan      
1914 Asterias GD Beatson A Oliver      
1915 Rockbound R Acton-Adams R Reed      
1916 Crowhurst H Gaisford R Reed      
1917 Informal W & V Casey R Manson      
1918 Ermine J Goring Johnston R Reed      
1919 Moorfowl Sir George Clifford H Young      
1920 Mermin WG Stead H Gray      
1921 Epitaph AB Williams A Reed      
1922 Queen March Elliot R Davis A Reed      
1923 Killocra A McDonald RS Bagby      
1924 Lady Cavendish GF Moore J Barry      
1925 Commendation WH Gaisford J Barry      
1926 High Finance F Earl BH Morris      
1927 Childsplay Sir George Clifford C Emerson      
1928 Speed Light WT Hazlett F Waddell      
1929 Watch Officer DH McLeod & CH Slater AE Ellis      
1930 La Poupee FWG Millward HN Wiggins      
1931 Lack CT Keeble R Reed      
1932 Red Manfred Mrs MS Curle S Wilson      
1933 Whenuakura W Kirkland K Voitre      
1934 Severe JP Coyle WJ Broughton      
1935 Pelmet E Hay A Messervy      
1936 Francis Drake F Armstrong WJ Broughton      
1937 Gay Son AFM Symes WJ Broughton      
1938 Beaulivre W Higgins P Burgess      
1939 Enrich R Berryman & ES Craig P Aitken      
1940 Foreign Coin FH Barrell P Burgess      
1941 Indian Sign R Stewart WJ Broughton      
1942 Soncy Mrs HD Greenwood CT Wilson      
1943 Subdued GM Currie SA Waddell      
1944 Gigli SJ Newland LJ Ellis      
1945 Keening AFM Symes NB Holland      
1946 Lady Christine C Pateman WJ Broughton      
1947 Magical A Louisson C McDonald      
1948 Super Snipe TC Lowry JA McFarlane      
1949 Aden TC Lowry CH Mackie      
1950 Silence JP O'Brien WD Skelton      
1951 Anand Mrs F Smith WJ Mudford      
1952 Surrey Gold Hon. WS Goosman WR Hooten      
1953 Mijiji M Corkery LW Hare      
1954 Gabrielle J & Mrs de Blois Wack GF Hughes      
1955 Barobar F Smith WJ Mudford      
1956 Spiborough VF Redwood NW Belsham      
1957 Second Earl Mrs C McGregor RG Forbes      
1958 Gayfair Hon. WS Goosman DJ Wyatt      
1959 Nuncio Mrs EC Loisel GF Hughes      
1960 Stella Alpina FC & Mrs Pratt WD Skelton      
1961 Tara's Pride CW Ansford LK Tinsley      
1962 Rondabelle ECS Falconer RJ Skelton      
1963 Garnet Queen Mrs GW Smith AJ Stokes      
1964 Dear Pal RR Gallon NE Eastwood      
1965 Prince D'Amour N Beder RW Taylor      
1966 Rego Star W & Mrs Fugle HN Rauhihi      
1967 Yamaha RJ & Mrs McElroy RJ Skelton      
1968 Kay Royal JP Skou LN McCutcheon      
1969 Idyll Show AE Blake & JW Morris RJ Skelton      
1970 Sheralee Sir William Stevenson BF Andrews      
1971 Chief Hagen PD Moran GN McLeish      
1972 Shifnal Chief IM & JR Cameron MR Campbell      
1973 Showman IJ Tucker MR Campbell      
1974 March Legend DR Nash JP Riordan      
1975 Secret Show EPM Jones KS Cullen      
1976 Sly Wink JD MacIlraith WD Skelton      
1977 Bally Trail W & Mrs Fugle SJ Jenkins      
1978 Sly Glance DM McClelland & TJ Russell SG Royal 0.59.00 JA Gibbs  
1979 Summer Haze Mrs GM Bryant GJ Childs 1.4.25 RJ Bothwell  
1980 Bisette Mr & Mrs RC Davey, Mr & Mrs TJ McKee JA Cassidy 1.1.75 TJ McKee  
1981 Passakiss FM, Mrs MM & PJ McCarten D Moseley 1.1.25 RJ Bothwell  
1982 Era Of Triumph DW Jackson & DR Wright NG Harris 0.59.50 KB Opie  
1983 Northcote Express RF Driver & W Zable MR Campbell 1.02.80 WJ Olson  
1984 Cologne MJ Hale, EG Harden & TJ McKee DM Walsh 0.59.32 CG Curnow & TJ McKee  
1985 Auto Air LE Christensen MR Campbell 0.58.07 LE Christensen  
1986 Sound Belt K & Mrs KA Gray JW Walker 0.59.11 KA Gray  
1987 Golden Spree DJ, Mrs JI & PR Harpur DM Walsh 0.59.50 EB & MW Weal  
1988 Chief Tango Messrs P Hollis, AO Jackson, & JL Revell R W Caddigan 1.00.64  J L Revell   
1989 Sandsend J Imlach, Mesdames J & LA Jackson PJ Mercer  1.02.82  G L Searle   
1990 Charming Talker Cranbrook Stables Ltd  MJ Enright  1.01.38  G A Rogerson   
1991 Rain and Thunder  Messrs RJ Blake, GA Rogerson, DS & TR Vince  DM Walsh  0.59.70  G A Rogerson   
1992 Chaos B C Bevan DP Smith  1.08.20  G L Searle   
1993 Go Go Mrs AL & BJD Hutchinson, Mrs MJ & TR Lowry JO Walsh 0.59.60 MP Baker  
1994 Our Maizcay Messrs TJ Burn, AA Fraser, GH Mander & RP Rosenberg PJ Mercer 0.56.96 GL Searle   
1995 Batavian PR Doole DM Walsh 1.00.04 GA Rogerson & KW Hawtin  
1996 Our Quartet Messrs TJ Burn, GH Mander & RP Rosenberg PJ Mercer 0.58.20 GL Searle   
1997 Kaapeon TJ Burn, GH Mander, Mrs M & MH McCaul, RP Rosenberg & Mrs A Searle JD O'Styke 0.57.85 GL Searle   
1998 Superjet Peters Equine Trust & TW Archer Trust DG Bradley 0.59.45 F & C Ritchie At Hastings
1999 Schmooze Westbury Stud Ltd GJ Grylls 0.57.01 G & D Sanders   
2000 Shinnecock Messrs JR Collinson, C Feneridis, RB Marsh, K McDonald, P Sisam & B Stewart BS Herd 0.59.09 RB Marsh  
2001 Ultra Vires Messrs PS Bettany, PA Bramley, JR Collinson, C Feneridis, K McDonald & B Stewart LA O'Sullivan 0.59.36 RB & SA Marsh   
2002 Rat Tat RN Cunningham BS Herd 0.57.34 R N Cunningham  
2003 Clifton Prince AJ Cameron, Miss NJ Covey, Mrs K McKay & Mr AL Norton HS Tinsley 0.56.57 PJ McKay  
2004 Dr Green R & T Li MR Du Plessis 0.58.46 B Jenkins At Otaki
2005 Don Garcia Te Akau Stud Breeding Syndicate No.2 Syndicate (Mgr DC Ellis) MJ Walker 0.57.40 M Walker  
2006 Alamosa TE Luke & Mrs K & PN McKay OP Bosson 0.57.96 PJ McKay At Hastings
2007 Vincent Mangano TE Luke & Mrs K & PN McKay MJ Walker 0.56.96 PJ McKay  
2008 Hollows JD Bonner, AC Campbell, RM Meuli, GD Rutherford & JR Wheeler LG Innes 1.01.47 JR Wheeler  
2009 Big River LK Laxon & M Yeo JB McDonald 1.02.03 M Walker  
2010 Antonio Lombardo TE Luke & Mrs K & PN McKay AJ Calder 1.05.56 PN  McKay  
2011 Silver City S D Alexander, Mrs N M McKee & T J McKee ONZM Sam Spratt 1.02.69 SJ McKee  
2012 Ruud Awakening Go Racing Almighty Dawn Syndicate JL Waddell 0.58.81 SB Marsh  
2013 Cryptic The Oaks Stud DG Bradley 1.03.97 K & B Hawtin  
2014 Maritimo G A Rogerson, J T Brown, P Favretto, Wealleans Bloodstock Partnership, T I Bawden, R R Ratcliffe & S Plant J Parkes 57.03 GA & Mrs DG Rogerson  
2015 Tennessee T A Green, T J McKee ONZM, Sir Colin Meads & Pinehaven Racing Ltd SC Spratt 58.92 SJ McKee & E Chippendale  
2016 Gift of Power Bailey Rogerson Trust, Fatesal Holdings Ltd, Lady Justine & Sir Patrick Hogan, C A Leishman, G R & Mrs M E Northcott & G A Rogerson MNZM CJ Grylls 1.02.04 GA & Mrs DG Rogerson  
2017 Sir Nate Kamada Bloodstock, J C McNeill, S Dais, M Schirnack, L Purvis, P Shearer, S Platt, D Wyborn, K Donoghue, M Dudley & T Ryan M Tanaka 59.39 Miss LM Latta  
2018 Exuberant Go Racing On High Syndicate (Mgr: Albert Bosma) Jason Waddell 57.48 Stephen Marsh  

The 2018 Race was the 116th recorded running

 Return to previous page

latest info

GET SET

A Premier Meeting

Gates open: 11:00am

First race: 12:45 pm*

Last race: 5:30 pm

Number of races: 9

Reserved hospitality open: 11:30 am

Race program and times here

"What's On" to come

 *initial race timing schedule is normally available approx 4 weeks from the race day however final timings are not confirmed until the Wednesday of the week of the event.

FEATURING

The $200,000, Group One
Rydges Wellington Captain Cook Stakes WFA over 1600m

The $100 000, Group Two 
Anuka Smoker Wakefield Challenge Stakes over 1200m

For a listing of previous winners and connections click here

$10 Punters Club Tickets

Members Draw

Great Santa Run - enter here

Rydges Wellington Best Dressed - enter here