Lightning Handicap Winners

NEW ZEALAND ST LEGER (2500m 3 & 4YO)

 

 

Year

Horse

Owners

Jockey

Time

Trainer

 

1899

Altair

GG Stead

R Derrett

 

 

 

1900

Miss Delaval

D McLeod

T Taylor

 

 

 

1901

Beddington

LD & NA Nathan

J Gallagher

 

 

 

1902

Cruciform

GG Stead

LH Hewitt

 

 

 

1903

Kelburn

H Friedlander

H Donovan

 

 

 

1904

Treadmill

Sir George Clifford

LH Hewitt

 

 

 

1905

Nightfall

GG Stead

FD Jones

 

 

 

1906

Isolt

GG Stead

LH Hewitt

 

 

 

1907

Volume

J Goodwin

C Jenkins

 

 

 

1908

Signor

CF Moore

R Cameron

 

 

 

1909

Master Soult

Trustees Mrs AM Coombes

RE Brown

 

 

 

1910

Ingoda

D Rutherford

R Hatch

 

 

 

1911

Danube

GD Greenwood

H Gray

 

 

 

1912

Counterfeit

Sir George Clifford

FE Jones

 

 

 

1913

Bon Ton

WG & GL Stead

A Oliver

 

 

 

1914

Merry Roe

F Hall

J Buchanen

 

 

 

1915

Balboa

IH Lowry

B Deeley

 

 

 

1916

Eligible 

WG Stead

A Oliver

 

 

 

1917

Kilboy

WG Stead & ES Luttrell

B Deeley

 

 

 

1918

No Race

 

 

 

 

 

1919

Afterglow

GD Greenwood

B Deeley

 

 

 

1920

Amythas

FS Easton

J Campbell

 

 

 

1921

Duo

WF Desha

H Goldfinch

 

 

 

1922

Kick Off

JS McLeod

RS Bagby

 

 

 

1923

Rapine

AB Williams

R Reed

 

 

 

1924

Ballymena

HA Knight

M MCCarten

 

 

 

1925

Quiescent

V Riddiford

R Reed

 

 

 

1926

Star Stranger

AB Williams

R Reed

 

 

 

1927

Commendation

WH Gaisford

LG Morris

 

 

 

1928

Satrap

JS Barrett

T Green

 

 

 

1929

Concentrate

RJ Murphy

BH Morris

 

 

 

1930

Vali

CW Anderson

RS Bagby

 

 

 

1931

Lady Pam

WR Kemball

RW McTavish

 

 

 

1932

Peter Jackson

Smith Bros.

T Green

 

 

 

1933

La Moderne

AFM Symes

R Reed

 

 

 

1934

Spiral

CM Currie

LG Morris

 

 

 

1935

Sproting Blood

T Fraser Jnr

A Tinker

 

 

 

1936

Entail

GM Currie

G Humphries

 

 

 

1937

Wild Chase

Sir Chas. Clifford

G Humphries

 

 

 

1938

Royal Chief

AK Firth

LJ Ellis

 

 

 

1939

Beaupatir

TH Lowry

AE Ellis

 

 

 

1940

Beau Vite

R Stewart

AE Ellis

 

 

 

1941

Kindergarten

EN Fitzgerald

HN Wiggins

 

 

 

1942

Palfrey

E Hay

A Messervy

 

 

 

1943

No Race 

 

 

 

 

1944

No Race 

 

 

 

 

1945

No Race  

 

 

 

 

1946

Western Front

GJ Barton

WF Ellis

 

 

 

1947

Desert Fox

TC Lowry

A Midwood

 

 

 

1948

Foxbay

GR & JC Pollock & HA Milne

J Williamson

 

 

 

1949

Tauloch

WS Goosman

WR Hooten

 

 

 

1950

Tudor Prince

HR Tyler

WJ Broughton

 

 

 

1951

Mainbrace

Dr TC Fraser

GF Hughes

 

 

 

1952

Dalray

C Neville

K Nuttall

 

 

 

1953

Gold Scheme

EN Fitzgerald

WJ Broughton

 

 

 

1954

Surprise Ending

JF Kerr

DJ Thistoll

 

 

 

1955

Hot Drop

RHW Holden

CH Mackie

 

 

 

1956

Syntax

SH Walker

NB Holland

 

 

 

1957

Passive

JA Mitchell

WJ Mudford

 

 

 

1958

Rover

TC Lowry

JW Harris

 

 

 

1959

Lawful

AD & WF Newson

WA Smith

 

 

 

1960

Howsie

P Spratt & G Rennison

J Walker

 

 

 

1961

Bargoed

TW & Mrs Langford

GF Hughes

 

 

 

1962

Cracksman

JF Fouhy

LG Coles

 

 

 

1963

Zinder

DWJ Gould

RJ Skelton

 

 

 

1964

Clayton King

GE Stringer

PK Cathro

 

 

 

1965

Empyreus

NH Phelan

RW Taylor

 

 

 

1966

Terrific

Dr A McGregor Grant

GF Hughes

 

 

 

1967

Jay Ay

JA Mitchell

RA Jenkins

 

 

 

1968

Whiti Te Ra

PM Keegan

JF Harris

 

 

 

1969

Shantung

AR Dunn & MD Williams

GF Hughes

 

 

 

1970

Not Again

Dr A McGregor Grant

GF Hughes

 

 

 

1971

Silver Knight

Sir Walter Norwood

RB Marsh

 

 

 

1972

Llananthony

JM & WJ Connor

GR Edge

 

 

 

1973

Cradenly

C & DB Townsend

AJ Tweedie

 

 

 

1974

Guest Star

IJ Tucker

RJ Skelton

 

 

 

1975

Kenann

KB Howard & Mrs JP Nielsen

NG Harris

 

 

 

1976

Happy Union

WP Christian, RJ Curlett & GI Luoni

RJ Skelton

 

 

 

1977

Lumley Lass

CR Harrison

D Metcalfe

 

 

 

1978

Disraeli

PF Duggan & PH McKee

GA Phillips

 

 

 

1979

Tui's Lass

AI & JC McArthur

RE McAra

3.3.25

JS McKay

Race run 2800m

1980

Judena

A & PG Hollinshead

MR Campbell

3.3.50

PG Hollinshead

 

1981

Benny

Dr DR Ingram

B Hibberd

3.50.00

MJ Lange

 

1982

Velvet Dream

SA Bunker, SJ Cross, M Fairclough & M Tyne

MR Campbell

2.54.50

CJ Bradley

 

1983

Secured Deposit

NG Atkins, EM Mackley & DJ Ralph

TG Williams

2.55.40

NG Atkins

 

1984

Imaprince

JC Bell

GJ Childs

2.59.01

BAV Preston

 

1985

Sir Vigilant

BC & Mrs KF Edgecombe

NG Harris

3.03.62

MP Baker

 

1986

Regimental March

WE Gilmore & J Sung

NW Tiley

3.00.93

FT Ritchie

 

1987

Dungarven

BJ & Mrs PA McCahill

LA O'Sullivan

2.36.54

JA Gibbs & RA James

Race run over 2500m 

1988

Mr Bunnythorpe

Mr JA Northcott

BE Griffin

2.37.13

ME Griffin

 

1989

Saveur

Sir Roger Clifford, Mr DJ Fleury, Mrs LM McKenzie & Mr PN Phelan

T K Allan

2.38.72

 

 

1990

Enthuse 

Messrs REC Black & JD Clague 

LA O'Sullivan 

2.36.65 

DJ & PD O'Sullivan

 

1991

Halfmarks 

GA & JL Borrell 

LA O'Sullivan 

2.38.60 

DJ & PD O'Sullivan

 

1992

Not Contested 

 

 

 

 

1993

Barbut Delcia

Mrs PV Bennett

PG Tims

2.36.99

KS Cullen

 

1994

Sir Ailahtan

JS Lobb

DP Smith

2.34.54

JS Lobb

 

1995

Freequent

Mrs SB Hayward

PJ Mercer

2.32.41

RR Hayward

 

1996

Lady Dahar

Messrs CR, MT, RB & SB Litt

TK Allan

2.35.45

PW Lock

 

1997

Interval

TA Green, Mrs HM Lusty & TJ McKee ONZM

LC Tiley

2.40.08

TJ & SJ mcKee

 

1998

Beechwood Road

Mrs KJ & MH Dalgleish, Mrs JE & WL Scott

HS Tinsley

2.35.08

W Scott 

 

1999

Narousa

GR Johnston

DM Walsh

2.35.05

B &S Anderton 

 

2000

Big Hustler

RM & YM Peake, AI & PA Reiner

MJ Walker

2.35.55

R Peake 

 

2001

Forfar

Sir James & Lady Fletcher

NG Harris

2.34.02

PD O'Sullivan

 

2002

Hail

Messrs AJ Cunningham & RB Marsh

NG Harris

2.36.54

RB & SA Marsh

 

2003

Sunray

Mualim Hasnan Ltd

NG Harris

2.33.65

PD O'Sullivan

 

2004

Arreviderci

Capivich Holdings Ltd

HS Tinsley

2.39.68

JR Lynds

 

2005

Aeroforce One

Mrs HG, Miss KB & WG Bax

AJ Calder

2.38.50

 

 

2006

Ring Of Fire

HW Drinnan & Mrs DM Logan

LG Innes

2.33.65

Mrs DM & D Logan

 

2007

Ritzy Lady

RS Baulcomb, JA & M Maronde

S Katsidis

2.40.09

 

 

2008

Katy Keen

Mrs LK Durrant & RS Manning

OP Bosson

2.35.20

RS Manning

 

2009

Valhalla

MG Allington, GB Berghan, AR Gardner, GS Hawkins, JF Hirst & D Thomas

LJ Allpress

2.36.34

EW Rayner

 

2010

Mr Charlie

Lai Chan Cheong

LG Innes

2.34.50

 

 

2011

Vikja King

G S Freeman

B Lammas

2.34.98

G Freeman

 

2012

Guns At Five

 Ken Bee Sports (Aust) Pty Ltd

D Browne

2.37.54

C Wood

 

2013

Serpent

Scott Richardson Bloodstock Ltd

VA Colgan

2.39.08

MP Baker & AC Forsman

 
 

2014

Sir Gus

J P Dodunski, K Gray, D R Gulliver & A J Jones

CW Johnson

2.36.35

K Gray

 

2015

Iffwedance

Goodwood Stud Ltd (Managers: R S & W P Fell

JKB Riddell

2.38.01

Mrs T Riddell

 

2016

Jacksstar

Mrs C A & P M Algie, A J Brown, C & R Wilkie

CE Lammas

2.38.09

GR Vile

 

2017

Rock on

R Drummond, W J Gleeson, A C Macdonald, G R Vile & A J Vincent

JKB Riddell

2.37.60

GR Vile

 

2018

Daytona Red

Mrs L A Cowley, R J de Lautour, G W Halse, J F & Mrs P Hirst, J McKittrick, C J, P J & Mrs S R Mitchell

M Cameron

2.36.55

SF Ritchie

 

2019

Sampson

Mrs L A Mathews & Mrs J L Street

Johnathan Parkes

2.44.15

Howie Mathews

 

The 2019 race was the 13 the recorded running of this event over a distance of 1200m