Parliamentary Handicap Winners

PARLIAMENTARY HANDICAP (2200m Open)

 

 

 

 Year 

Horse        

Owners

Jockey

Time

Trainer

 

 

1896

Rainbow

A Banks

D Wright

 

 

 

 

1897

Martyrdom

JD Ormond

F Davis

 

 

 

 

1898

Crusoe

J George

E George

 

 

 

 

1899

Sir Agnes

J Corlett

R Kingan

 

 

 

 

1900

Will-O'-The-Wisp

W Robinson

L Robinson

 

 

 

 

1901

Crusoe

J George

E George

 

 

 

 

1902

Will-O'-The-Wisp

Baxter Bros

G Moran

 

 

 

 

1903

Shrapnel Shell

W Smart

H Carmont

 

 

 

 

1904

Loch Erne

F McGovern

R Towers

 

 

 

 

1905

Shrapnel Shell

W Smart

H Carmont

 

 

 

 

1906

Narcotic

EG Harris

H Carmont

 

 

 

 

1907

Ellerton

EJ Watt

W Price

 

 

 

 

1908

Sir Frisco

Mrs M Moore

W Ryan

 

 

 

 

1909

Sir Frisco

Mrs M Moore

A Oliver

 

 

 

 

1910

Bollen

Hon JD Ormond

FD Jones

 

 

 

 

1911

Electrakoff

RE Price

H Gray

 

 

 

 

1912

Coronetted

J McKelvie

W Young

 

 

 

 

1913

Kelraina

E Short

W Young

 

 

 

 

1914

Portraiture

D Buick & Sons

A Oliver

 

 

 

 

1915

No Race 

 

 

 

 

 

1916

Multifual

C Pryor

B Deeley

 

 

 

 

1917

Orleansa

SW Tatham

C Price

 

 

 

 

1918

Bagdad

Mrs HM Campbell

F Ellis

 

 

 

 

1919

Battle Array

P Soames

S Reed

 

 

 

 

1920

Rose Pink

H Whitney

B Deeley

 

 

 

 

1921

Arch Salute

F Ross

AJ McFlinn

 

 

 

 

1922

Tame Fox

W Duncan

M McCarten

 

 

 

 

1923

Patuki

J O'Brien

H Young

 

 

 

 

1924

Income

E Andrews

H Gray

 

 

 

 

1925

Income

E Andrews

LG Morris

 

 

 

 

1926

Rapier

GG Holmes

J Beale

 

 

 

 

1927

Nukumai

SG Davidson

WJ Bowden

 

 

 

 

1928

Bisot

R Hicks

A McCormac

 

 

 

 

1929

High Pitch

J Irwin

H Goldfinch

 

 

 

 

1930

True Blood

W Schollum

EA Keesing

 

 

 

 

1931

Town Major

JA Smaill

W Hogan

 

 

 

 

1932

Retract

HT Hume

HN Wiggins

 

 

 

 

1933

Cylinder

JH Jefferd

S Wilson

 

 

 

 

1934

Gainsfid

W Wilson

R Marsh

 

 

 

 

1935

Mercian Prince

Mesdames HE Connop
& M Robertson

J Leach

 

 

 

 

1936

Korero

W Higgins

S Wilson

 

 

 

 

1937

Enge

WH Barton

NR McKenzie

 

 

 

 

1938

Quadroon

HH Pharazyn

P Atkins

 

 

 

 

1939

Tidewaiter

CW Boyd

AC Messervy

 

 

 

 

1940

Kena

KL Richards

EV Dye

 

 

 

 

1941

No Race 

 

 

 

 

 

1942

Centrepoise

FH & ODB Avison

P Atkins

 

 

 

 

1943

Platform

FJ Boyle

LW Hare

 

 

 

 

1944

Flahuluk

F Elbe

N Vaughan

 

 

 

 

1945

Flying Tor

K McK Duncan & G wells

J Williamson

 

 

 

 

1946

No Race 

 

 

 

 

 

1947

Longsword

GA Lang

A Midwood

 

 

 

 

1948

Ruling Master

C Curtis

RL Parker

 

 

 

 

1949

Conclusion

FJ Twist

LJ Ellis

 

 

 

 

1950

Trench Fray

C Neville

K Nuttall

 

 

 

 

1951

Conclusion

FJ Twist

LJ Clutterbuck

 

 

 

 

1952

Lord Burford

E & ED Astwood

TP Biggs

 

 

 

 

1953

Indian Scholar

A Clouston

A Johnson

 

 

 

 

1954

Elixir

H Long

N Crombie

 

 

 

 

1955

Red Star

Mrs BW Watson

A Johnson

 

 

 

 

1956

Good Abbot

A Eunson

C McDonald

 

 

 

 

1957

Anzio

Hon. WS Goosman

BP Wood

 

 

 

 

1958

Aurora's Pride

Mrs IB Fraser & LB Wall

JR O'Neill

 

 

 

 

1959

Melody Man

TW Bogunda & VA Draper

TJ Rudd

 

 

 

 

1960

Fair Filou

LD Dell

GF Hughes

 

 

 

 

1961

Nerula

IL & JS Glasgow

LK Tinsley

 

 

 

 

1962

Kumai

TKS Sidey

BJ Anderton

 

 

 

 

1963

Count Filou

MC Conway

PT Ryan

 

 

 

 

1964

Kumai

TKS Sidey

BJ Anderton

 

 

 

 

1965

Fleeting Moment

HW Blackmore & ME Tod

RW Taylor

 

 

 

 

1966

Gus

Mrs L Tyree

WD Skelton

 

 

 

 

1967

Red Crest

IA McMullin & Mrs MF Rendle

RW Taylor

 

 

 

 

1968

Midnight Kiss

Mrs LM Lawson & JW Lord

DA Weatherley

 

 

 

 

1969

Nipawin

Sir William Stevenson

DA Peake

 

 

 

 

1970

Lord Mac

RH Gurney

JA Messent

 

 

 

 

1971

Frederik

Mrs B Madsen

WD Skelton

 

 

 

 

1972

Skoota

RR & Mrs Jones

JF Grylls

 

 

 

 

1973

Charger

Sir Walter & Lady Norwood

DA Peake

 

 

 

 

1974

Nabua

Mrs EM & NCH Andrews

DH Harris

 

 

 

 

1975

Cattle King

JB Gadsby & GA Loft

GL Willetts

 

 

 

 

1976

Cattle King

JB Gadsby, DA Grant,
GA & PF Loft

RC Lang

 

 

 

 

1977

Golan

RA Wadham

TG Williams

 

 

 

 

1978

Hunting Chief

WS Davey

RA Jenkins

 

 

 

 

1979

Grand Zam

MM Andersen & MG Peacock

JA Cassidy

2.35.00

MG Peacock

 

 

1980

Ross Hunter

MD & RC Fulton

B York

2.39.00

RC Verner

 

 

1981

Solitaire

Miss MJ Bull & PJ Keating

B Hibberd

2.32.50

MJ Bull

 

 

1982

Admiral Blair

LJ Chapman, GM Daley,
HS Holmes & SM Kemelmager

PG Tims

2.25.75

CC Kerkvilet & IG Saunders

 

 

1983

Allmada

NM Bailey, MF Harrison
& LH Preece

MR Campbell

2.31.27

DN Couchman

 

 

1984

Gaimoss

LE Christensen

MR Campbell

2.31.88

LE Christensen

 

 

1985

Greek Meer

JH Young

PA Taylor

2.23.53

JG Taylor

 

 

1986

Major Drive

Mr & Mrs DH Clout

MJ Enright

2.37.89

DJ Enright

 

 

1987

Angel Eyes

SG Davey & G Robinson

KL Clapperton

2.34.27

B Robinson

 

 

1988

Laceration

PK & Mrs WF Lewin
& Mrs FO O'Riley

KL Clapperton

2.27.15

Mrs WF Lewin

 

 

1989

Laceration 

PK & Mrs WF Lewin
& Mrs FO O'Riley

KL Clapperton

2.40.31

Mrs WF Lewin

 

 

1990

Tawhiti Road

AC & Mesdames TB Appleyard
& LM & RW Sharrock

BS Herd

2.28.89

RW & AS Sharrock

 

 

1991

Fiery Type

R Fokerd & DR R J Thomson 

BA Phillips

2.34.43

GA Rogerson

 

 

1992

Conan

E G & Mrs H A Low 

G Caird 

2.44.75 

EG Low

 

 

1993

Offer No Bid

Messrs G B D Brown, A F Quirk, S M Reid & J n Rowley 

CW Tremayne

2.25.99

SM Reid 

 

 

1994

Hill's Brew

Messrs A Alunno F Dal Vecchio & MG Dunn

DJ Walker

2.28.12

K & S Gray

 

 

*1995

Car Park Flyer

Mrs BR & CJ Condren

L Isherwood

2.44.10

 E Skelton

 

 

1996

Cheeko

JE Arnerich

DM Walsh

2.42.50

 RD Collett

 

 

1997

Tangarakau

VT Robson

PA Taylor

2.35.82

CM Jillings & RA Yuill

 

 

1998

Quasin

DE Maxwell & Mrs CR Taylor

KT Taylor

2.40.37

J Taylor 

 

 

1999

Another Gun

Mrs IM & KWR Thompson

MA Prendergast

2.36.35

K Thompson

 

 

2000

Real Class Act

Messrs CAN & TJN Beyer & DMW Lander

CP Franklin

2.20.60

E Skelton

 

 

2001

Black Dowie

Messrs MJ Behrens, RA Dowie & PL McKenzie

MJ Walker

2.26.45

PL McKenzie

 

 

2002

Ebony Boy

DW & Mrs EJ & Est late RJ Eagar

NG Harris

2.46.60

D Eagar

 

 

2003

Andy

A B & Mrs A M & B P & Mrs N D  Heywood 

M J Walker

2.33.18

N Wells 

 

 

2004

Meeting abandoned

 

 

 

 

 

2005

Meeting abandoned

 

 

 

 

 

2006

Ex Ex Al

SF & Miss TL Bliss

M Cameron

2.37.95

Miss TL Bliss

At Awapuni

 

2007

Miles

BP, JDE, JM & PL McKenzie

MJ Walker

2.31.45

 P McKenzie

 

 

2008

Meeting abandoned

 

 

 

 

 

2009

Strapped For Cash

DB, Mrs KD, PJ & RG Smyth

MB Wenn

2.37.38

D Smyth

 

 

2010

Strapped For Cash

DB, Mrs KD, PJ & RG Smyth

MB Wenn

2.40.47

D Smyth

 

 

2011

Brompton

Mr Ian Alton & Mrs Shirley Alton

DM Walsh

2.42.38

G Alton

 

 

2012

Rising Tide

V S Cronin, W Freeman MBE, F Gianone, A J & Mrs D M Hunter, P D & P D Jeffreys & K J Kane

LJ Allpress

2.35.86

MK  Oulaghan

 
 

 

2013

Sea Eagle

K A & S D Little, Ron Kenny, Craig Burt, Vanessa Were

DG Bradley

2.42.36

Miss K Little

 

 

2014

Sea Eagle

K A & S D Little, Ron Kenny, Craig Burt, Vanessa Were

CW Johnson

2:32.30

Miss K Little

 

 

2015

Bel Sorriso

Ms A I Barr, W M Dempster, D S Radka & Mrs A Searle

J Parkes

2.38.54

G Searle

 

 

2016

Reka

Richard & Irene Sherwin

DG Bradley

2.36.95

R Sherwin

 

 

2017

Meeting abandoned

 

 

 

 

 

2018

El Luchador   

 Mrs L & S Baker, M G Beatson, C & Mrs J J Booth, M H Brooks, M Darroch,     Mrs F I & F T Drummond, T Finch, Miss M Gibson, J Jenkins, J Kirkbeck,         G D Lemon, R & T Mitchell, Optimism Syndicate, G A Patter

Michael Coleman

2.37.83

Mark Brooks

 

 

* race lost Black Type Status