Telegraph Winners

TELEGRAPH HANDICAP (1200m Open)

Year

Horse

Owners

Jockey

Time

Trainer

1890

Retina

 

 

 

 

1891

Lullaby

Hon. JD Ormond

Ray

 

 

1892

Regina

JT Murphy

Ross

 

 

1893

Rebellion

J Freeth

J Reed

 

 

1894

Vogengang

T Sheenan

R Derrett

 

 

1895 D/H

Saracen

R Allen

J Ayers

 

 

1895 D/H

King's Bowman

PF Tancred

R Cochrane

 

 

1896

King's Bowman

PF Tancred

C Jenkins

 

 

1897

Torpina

F Moeller

R Derrett

 

 

1898

Telephone

D Green

A Julian

 

 

1899

Amoureux

R Connop

A Lord

 

 

1900

Blazer

S Solomon

H Jackson

 

 

1901

Blazer

S Solomon

H Jackson

 

 

1902

Blazer

S Solomon

H Jackson

 

 

1903

Petrovna

J Jeffs

LG King

 

 

1904

Ballarat

R Allan

G Price

 

 

1905

Petrovna

J Jeffs

J Pine

 

 

1906

Ailsa

J Brett

C Jenkins

 

 

1907

Munjeet

Geo G Stead

J McCombe

 

 

1908

All Red

J Buckley

R Hatch

 

 

1909

Tumut

MT McGrath

H Cairns

 

 

1910

Equitas

F Preston

A Oliver

 

 

1911

Gipsy Belle

J Monk

C Jenkins

 

 

1912

Nyland

"Mr Highden"

A Oliver

 

 

1913

Sanguinary

AJ Toxward

R Berry

 

 

1914

Beldame

TH Lowry

W Price

 

 

1915

Hoy

Hon. JD Ormond

R Buddicombe

 

 

1916

Panmure

"Mr Highden"

W Bell

 

 

1917

Multiplication

AB Williams

R Reed

 

 

1918

Wrestler

Sir G Clifford

B Deeley

 

 

1919

Nanna

WR Kemball

B Deeley

 

 

1920

Statuette

GD Beatson

J Hockley

 

 

1921

Statuette

GD Beatson

H Gray

 

 

1922

The Hawk

Douglas Estate

R Reed

 

 

1923

Tamatete

W Duncan

M McCarten

 

 

1924

Parody

GD Greenwood

G Young

 

 

1925

Hipo

E George

H Gray

 

 

1926

Cawnpore

EW Allison

R McTavish

 

 

1927

Booster

E & M McPadden

AE Didham

 

 

1928

Paperchase

CG Dalgety

A Eastwood

 

 

1929

Meadow Lark

J Lindsay

A Eastwood

 

 

1930

Meadow Lark

J Lindsay

B Brodie

 

 

1931

Palermo

WL Milne

A Eastwood

 

 

1932

Green Linnet

J Fryer

V Weston

 

 

1933

Autopay

NE Aitken & HF Wood

LG Morris

 

 

1934

Silver Ring

D Fraser Estate

G Humphries

 

 

1935

Wheriko

AD Webster

W Broughton

 

 

1936

Acceptable

RJ Murphy

HN Wiggins

 

 

1937

Gold Boa

JP Herlihy

RJ Mackie

 

 

1938

Top Row

WJ Dor

P Spratt

 

 

1939

Rakahanga

JD Todd

R Howell

 

 

1940

Sternchase

GD Beatson

WJ Mudford

 

 

1941

Sir Beau

L Lupton

BH Morris

 

 

1942

Autolite

B McKnight

LJ Ellis

 

 

1943

Palora

JRR & RT Stead

NB Holland

 

 

1944

John Gay

HD Greenwood

CT Wilson

 

 

1945

Alright

LG Paul

WG Ivil

 

 

1946

Master Dash

P Louis

G Tattersall

 

 

1947

Da Vinci

A Robson

W Broughton

 

 

1948

Ladyship

HH Maharajah of Kashmir

HN Wiggins

 

 

1949

Citril

FA Roberts

C McDonald

 

 

1950

Castlebrae

GS Walton

CH Mackie

 

 

1951

Lord Moss

GA Pearce

GF Hughes

 

 

1952

Hands Off

JE Svensen

W Broughton

 

 

1953

Lord Fort

JAC Bain

WD Skelton

 

 

1954

John Gilpin

CT Keeble

BP Wood

 

 

1955

Hot Drop

RHW Holden

N Eastwood

 

 

1956

Ma Reine

D McFarlane

RJ Skelton

 

 

1957

Japonica

A McKenzie

KD Campbell

 

 

1958

Lorica

D Daily

BJ Langford

 

 

1959

Bamboo

WJ Beale

WD Skelton

 

 

1960

Kathey's Romance

T Gardiner

WD Skelton

 

 

1961

Fountainhead

W Deutsch

GF Hughes

 

 

1962

Rochdale

LN Hodgson

GF Hughes

 

 

1963

Sonare

DW Haigh

BN Mahoney

 

 

1964

Donald Dinnie

IF McGuire & Mrs R Powell

JP Riordan

 

 

1965

Starlit

AG & WR Stead

NE Eastwood

 

 

1966

Misere

GLJ Mitchell

DA Peake

 

 

1967

Serena

OK Mitchell

DA Peake

 

 

1968

Serena

OK Mitchell

WD Skelton

 

 

1969

Elabama

J Malcolm

GF Hughes

 

 

1970

Grizzly

LRA Johnstone

ND Riordan

 

 

1971

Sharivari

H Harcourt

GF Hughes

 

 

1972

Count Kereru

Miss ALK Bowman & WJ Slack

RB Marsh

 

 

1973

Sharif

GI Lambert & M Pivac

NG Harris

 

 

1974

Show Gate

GB Thomson

RB Marsh

 

 

1975

Blue Blood

AW Thompson

JW Walker

 

 

1976

Blue Blood

AW Thompson

DA Peake

 

 

1977

Blue Blood

AW Thompson

DA Peake

 

 

1978

Extra Flash

HJ & Mrs Tapper

SR Autridge

 

 

1979

Arbre Chene

R Dillon, EC Moore & LK Rawlings

RD Vance

1.09.75

PK Cathro

1980

Flying View

LH Pratt

S Laming

1.09.50

LH Pratt

1981

Anderil

EW Hopson

C McNab

1.07.50

DJ & PD O'Sullivan & MD Moroney

1982

Our Shah

Mrs IE & Est Late A Wilson

LA O'Sullivan

1.09.52

DJ & PD O'Sullivan & MD Moroney

1983

So Modest

Mr & Mrs WL Ray, TB Scott & Mrs I Young

GJ Childs

1.07.52

Miss K, KR & N Crawford

1984

Mac's Gamble

MM Phillips

D Healey

1.08.45

MM Phillips

1985

High Regards

BA Grant

LA O'Sullivan

1.07.23

DJ & PD O'Sullivan

1986

Tanalyse

M & Mrs AG Pine & Mrs PC Wood

DM Walsh

1.07.35

D Grubb

1987

Courier Bay

GA White

DM Walsh

1.07.45

GA White

1988

Courier Bay

GA White

DM Walsh

1.07.45

GA White

1989 dead heat

Mr Tiz

Sir James & Lady Fletcher, W D Jolly & CW Reynolds

LA O'Sullivan

1.07.66

DJ & PD O'Sullivan

1989 dead heat

Festal

RJ Mulcaster & JJ O'Connor

LV Cassidy

 

RB Marsh

1990

Mr Tiz

Sir James & Lady Fletcher, W D Jolly & CW Reynolds

LA O'Sullivan

1.07.99

DJ & PD O'Sullivan

1991

Vain Sovereign

AK Colman, RJ Cottle, W Elvy & J Guild

B Hibberd

1.08.31

MR Campbell

1992

Morar

Sir James & Lady Fletcher

LV Cassidy

1.08.91

DJ & PD O'Sullivan

1993

Victory Dias

Mrs DV Moore, Miss CG & Mrs EV Tapper

CA Beets

1.06.59

CW & JA Gibbs & L Noble

1994

Lady Madonna

The Kingdom Syndicate

JD O'Styke

1.10.40

GL Searle

1995

Lord Tridan

Mrs DM & JF & Mrs MM Connelly

TK Allan

1.07.06

MD Moroney

1996

Loader

DL Austin, Est Late NW Buchanan, Messrs HR Geddes & MV Poff

CW Johnson

1.06.85

PJ & Mrs DM Williams

1997

O'Reilly

GJ Chittick

LA O'Sullivan

1.07.36

DJ & PD O'Sullivan

1998

Vegas

Mr & Mrs GB Raymond

OP Bosson

1.08.85

GA Rogerson & KW Hawtin

1999

Bawalaksana

Mualim Hasnan Ltd

LA O'Sullivan

1.06.51

PD O'Sullivan

2000

Fritz

Mrs EU & Messrs JE Austin & GF & Mrs RE Ritchie

NG Harris

1.07.63

NW Coulbeck

2001

Star Of Gold

Messrs JN Gates, TJ McKee, PW Norrie & JA Voyle

PD Johnson

1.07.76

SJ & TJ McKee

2002

Vinaka

Mrs A & JA Gibbs

LA O'Sullivan

1.08.06

J Gibbs

2003

Tit For Taat

RI & Est Late WD Scott

MJ Walker

1.07.64

W Herbert

2004

King's Chapel

Tauranga Racing Syndicate (Mgr DC Ellis)

NG Harris

1.06.79

M Walker

2005

Keeninsky

Mrs D & J Carter, BT Hall & Karreman Bloodstock Ltd

AC Peard

1.07.55

GA Rogerson

2006

Gee I Jane

LJ Mackie & KJP McCarthy

SB Seamer

1.07.77

N Couchman

2007

Darci Brahma

Te Akau Stud Breeding Syndicate (Mgr DC Ellis)

OP Bosson

1.07.00

MW Walker

2008

Seachange

Karreman Bloodstock Ltd

GA McKeon

1.06.66

RR Manning

2009

Mufhasa

DL, Ms NN & SC Archer & Mrs DJ Wright

SC Spratt

1.07.39

SJ McKee

2010

Vonusti

P T J & T G O'Shea & R Patel

NG Harris

1.09.36

TJ & Mrs M Carter

2011

Mufhasa

DL, Ms NN & SC Archer & Mrs DJ Wright

SC Spratt

1.07.04

SJ McKee

2012

Guiseppina

 P J Vela ONZM & P M Vela

JB McDonald

1.06.94

Ramsay/Ritchie

2013

Final Touch

Mrs K G Parsons

CW Johnson

1.08.53

J & K Parsons
 

2014

Irish Fling

Pak n Save Syndicate

M Du Plessis

1.07.48

EG & GM Cullen

2015*

Sacred Star

Windsor Park Stud Ltd

VA Colgan

1.07.01

TW Pike

2016

Adventador

Milan Park Stud Ltd

M Cameron

1.08.34

EG Lowry & GM Cullen

2017

Signify

Mrs T L Cowan

R Cunnen 

1.07.71

AM Cowan

2018

Enzo's Lad

N P Beban, P G Bentley, K N Bradley, S W Grant, J Jacobsen, P Murphy, M R Pitman, I & Mrs L Vibert

SRF Weatherley

1.08.30

MR & MM Pitman

2019

Enzo's Lad

N P Beban, P G Bentley, K N Bradley, S W Grant, J Jacobsen, P Murphy, M R Pitman, I & Mrs L Vibert

Michael McNab

1.06.95

 MR & MM Pitman

2020

 

 

 

 

 

2021

Avantage

Te Akau Avantage Syndicate

Danielle Johnson

01.07.95

Jamie Richards

The 2021 race was the 148th recorded running of this event