Wakefield Challenge Stakes Winners

WAKEFIELD CHALLENGE STAKES (1200m 2YO)

Year

Horse

Owners

Jockey

Time

Trainer

 

1962

Blyton

Sir James & JC Fletcher

GF Hughes

 

 

 

1963

Gold Chat

LR Spring

R Fisher

 

 

 

1964

Hakawai

CR Grace

RJ Skelton

 

 

 

1965

Urupukapuka

Mrs GJ Hodgson & FV Lyson

BF Andrews

 

 

 

1966

Mr Mink

VD & Mrs Wells

LK Tinsley

 

 

 

1967

Aquarelle

JR Mooney

BS Dodds

 

 

 

1968

Eugenie

AE & Mrs Preston

WD Skelton

 

 

 

1969

Daryl's Joy

RKC Goh

RB Marsh

 

 

 

1970

Rich Return

B Hayter

KS Cullen

 

 

 

1971

Marchere

CA Amon

BF Andrews

 

 

 

1972

Curly Wave

RR Cheak

NG Harris

 

 

 

1973

Pure Luck

RH Cameron & NA Crombie

RJ Skelton

 

 

 

1974

Counsel

FM & Mrs Walsh

DH Harris

 

 

 

1975

Nuriootpa

GD Cameron

NG Harris

 

 

 

1976

Elton

DW & Mrs Northfield

RJ Skelton

 

 

 

1977

Lunar Probe

KM & Mrs Davies

CP McNab

 

 

 

1978

Tang

DB & EJ Callaghan & RM Miller

DH Harris

 

 

 

1979

Judena

A & PG Hollinshead

CP McNab

1.27.75

PG Hollinshead

Raced in March

1980

Glamour Bay

Mesdames K Joe, JH Lindsay & J McAnnalley

BS Compton

1.28.25

 

 

1981

Bound To Honour

RJ Miller, BR & RB McLeish & MMC Shaw

GJ Grylls

1.24.50

W Sanders

 

1982

Romantic Bay

DH & PH Grieves & CM Jillings

RD Vance

1.23.25

CM Jillings

 

1983

Retsina

AJW McKenzie

WD Skelton

1.24.37

MB Andrews & BR Lewis

 

1984

Fothers

Mr & Mrs KJ Foley, Mr & Mrs FR Withers

DJ Healey

1.26.93

KJ Foley

 

1985

Optimistic

A & PG Hollinshead & BA Street

PD Johnson

1.26.71

PG Hollinshead

 

1986

Jubilee Fair

Mrs OF & Est. late KP Newsome

NG Harris

1.13.87

RJ Bothwell

Race moved to March

1987

Injustice

MJ Dunne, WE Gould & JL Oliver

DR Johnson

1.10.44

GR Ritchie

 

1988

Pompeii Pearl

JH, Mrs KA & NJ Auret

DM Walsh

1.09.00

NJ Auret

 

1989

Antico

LM Meo & CJB Norwood 

LV Cassidy 

1.10.19 

 

 

1990

Play on 

Tudor Thoroughbreds Ltd 

LV Cassidy 

1.09.08 

 

 

1991

Rua Rukuna 

Karaka 2-under Ltd & Co 

LM Ballantyne 

1.10.12 

 

 

1992

Roys Boy 

DW & Mrs EJ & RJ Eager 

EA Wilkinson 

1.12.67 

DW Eagar

 

1993

Silver Chalice 

Mrs JR & RE Bothwell, Mrs JA & WJ Stewart 

HS Tinsley 

1.10.13 

RJ Bothwell

 

1994

Moonshine

Messrs W Heathcote & TJ McKee

LA O'Sullivan

1.09.81

SJ & TL McKee 

 

1995

Our Maizcay

Messrs TJ Burn, AA Fraser, GH Mander & RP Rosenberg

PJ Mercer

1.07.38

G Searle 

 

1996

Love To Dance

Messrs PL McKenzie & T Shahabuddin, Mrs J & RET Teo

PJ Mercer

1.08.50

RW Bothwell 

 

1997

Zablinka

Messrs BT, GS & GS McKenzie

MC Sweeney

1.09.48

C Jillings & R Yuill 

 

1998

Happyanunoit

Mrs A & PA Moroney

BR Jones

1.08.99

MD Moroney 

Race moved to February

1999

High Grove

Messrs WS Bristol, CE & JN Scott

DG Bradley

1.11.93

MP Baker

 

2000

Spring Rain

Messrs AP Saker & KW Skews

VA Colgan

1.08.92

RA James 

Race moved to March

2001

Vinaka

Mrs A & JA Gibbs

LG Innes

1.09.63

J Gibbs 

 

2002

Danroad

Messrs RR McAnulty & P Yip

LA O'Sullivan

1.08.45

CP MacNab 

 

2003

Maroofity

Tauranga Racing Syndicate (Mgr DC Ellis)

LA O'Sullivan

1.10.04

M Walker 

 

2004

Kapsdan

Mandalay Bay Syndicate (Mgr DC Ellis)

OP Bosson

1.07.24

M Walker 

 

2005

Wahid

NH & RT Stanley

LG Innes

1.08.60

SA Sharrock 

 

2006

Italia

Kotuku Investments Ltd

VA Colgan

1.09.44

 

 

2007

The Pooka

P Holland, Markwood Lodge Ltd, GD Rutherford & JR Wheeler

MR Du Plessis

1.08.75

JR Wheeler 

 

2008

Captain Fantastic

Ballymore Stallion Makers Syndicate No. 1 (Mgr PA Moroney)

HS Tinsley

1.08.75

MD Moroney 

 

2009

King's Ransom

J & W Gartshore, DP & Mrs NE Hurst, KT3 Syndicate, L & Mrs LC Perry, Mrs SM & TR Roper

TN Harris

1.09.70

M Walker 

 

2010

Jimmy Choux

Chouxmaani Investments Ltd

JKB Riddell

1.10.45

JGG Bary

 

2011

Shuka

Parr Bloodstock Ltd

OP Bosson

1.09.34

P & D Williams

 

2012

Pussy Willow

Sir Patrick & Lady Hogan & P J Walker

SC Spratt

1.09.33

SJ McKee

 

2013

Recite

The Oaks Stud

M Du Plessis

1.09.42

JGG Bary

 
 

2014

Steel Rose

Steel Rose Syndicate

ST Collett

1.08.89

JR Wheeler

Race moved to January

^+2014

Showboy

S Cole, Ms M Rutherford, Mrs L C & N W E Tiley

JKB Riddell

1.03.12

NWE Tiley

Race moved to  December

2015

Leading Role

J King, J Aldrich, G Vile, D Gilshnan, A Vincent, J MacDonald, D Drummond, A MacDonald & A Osborne

CW Johnson

1.02.85

GR Vile

 

2016

Gift of Power

Bailey Rogerson Trust, Fatesal Holdings Ltd, Lady Justine & Sir Patrick Hogan, C A Leishman, G R & Mrs M E Northcott & G A Rogerson MNZM

CJ Grylls

1.03.64

GA & Mrs DG Rogerson

 

*2017

Xpression

M N Apatu, M & P Bayes, F W Coates, Haunui Bloodstock Ltd & I R Renton

ST Collett

1.09.13

EG Lowry & GM Cullen

 

+2018

Aotea Lad

Te Akau Love Life Syndicate (Mgr: Karyn Fenton-Ellis MNZM)

Opie Bosson

1.04.86
 

Jamie Richards

 

+2019

Not An Option (AUS)

Raffles Racing, R A Ferguson, haunui Farm LP, M L Watson, N Greenhalgh, Waikato Stud Ltd, B & L Waldron

Leith Innes

01:04.11

Tony Pike

 

+2020

Stormy

G D & Mrs H J Nicholls

Lisa Allpress

01:05:49

Tony Pike

 

 

^ Race was moved from January to December

+ Race was run over 1100m

* Race was run over 1200m

The 2020 race was the 60th recorded running of the event