Wellington Stakes Winners

WELLINGTON STAKES 

 

Year

Horse

Owners

Jockey

Time

Trainer

1897 distance was four furlongs. 1898 - 1945 distance was five furlongs. 1946 - 1971 distance was six furlongs. 

From 1972 race restricted to three-year-olds and increased to one mile

 

 

 

1897

Gold Leaf

GH Clifford

A McDonald

 

 

1898

Tigress

Capt. Russell

W Holmes

 

 

1899

Courtier

GG Stead

W Holmes

 

 

1900

Cannie Chiel

GH Clifford

J Pine

 

 

1901

Menschikoff

GG Stead

LH Hewitt

 

 

1902

Cruciform

GG Stead

LH Hewitt

 

 

1903

Achilles

J Monk

C Jenkins

 

 

1904

Silkworm

GG Stead

LH Hewitt

 

 

1905

Solution

RW Paterson

R Derrett

 

 

1906

Cuneiform

GG Stead

LH Hewitt

 

 

1907

Guidwife

Sir George Clifford

E Murfitt

 

 

1908

Fleetfoot

Sir George Clifford

FE Jones

 

 

1909

Theodore

PP Neagle

R Hatch

 

 

1910

Formby

Hon. JD Ormond

FD Jones

 

 

1911

Culprit

WG & GL Stead

W Price

 

 

1912

Ermengarde

Mr Highden

C Browne

 

 

1913

Mobray

JB Reid

FE Jones

 

 

1914

Reputation

WE Bidwell

J O'Shea

 

 

1915

Flying Start

Sir George Clifford

W Bell

 

 

1916

Desert Gold

TH Lowry

J O'Shea

 

 

1917

Hymestra

Hon. JD Ormond

J Buchanan

 

 

1918

Finmark

TH Lowry

RS Bagby

 

 

1919

Gloaming

GD Greenwood

B Deeley

 

 

1920

Moorfowl

Sir George Clifford

H Young

 

 

1921

Rational

HB Gibson

A McCormac

 

 

1922

Thespian

GM Currie

P Raynar

 

 

1923

Razzle Dazzle

WT Hazlett

EA Keesing

 

 

1924

Motley

CM Currie

A Reed

 

 

1925

Lady Cavendish

GF Moore

J Barry

 

 

1926

Limited

W McA Duncan

C Eastwood

 

 

1927

Limited

W McA Duncan

LG Morris

 

 

1928

Paganelli

Crawford & Roberts

RW McTavish

 

 

1929

Honour

GD Greenwood

T Green

 

 

1930

Tenterden

C Elgar

A Eastwood

 

 

1931

Ammon Ra

Dr EHB Milsom

K Voitre

 

 

1932

Headlady

WH Dwyer

A Eastwood

 

 

1933

Guarantee

JM Samson

A Russell

 

 

1934

Diatomous

M Millar

R Reed

 

 

1935

Limulus

TA Duncan

R Reed

 

 

1936

Mala

HE Russell

CT Wilson

 

 

1937

Francis Drake

F Armstrong

WJ Broughton

 

 

1938

Surmount

CW Boyd

NL Cavaney

 

 

1939

Beaulivre

W Higgins

LJ Ellis

 

 

1940

Sir Beau

I Lupton

HN Wiggins

 

 

1941

Burra Sahid

F Ormond

WL Aitken

 

 

1942

Naizam

AJ McGovern

CB Goulsbro

 

 

1943

Sea Spi

Mrs LM Lamb

WF Ellis

 

 

1944

Subdued

GM Currie

SA Waddell

 

 

1945

Duplicity

Mrs DO Porter

AD Waddell

 

 

1946

Peter Robinson

N Clout

JS Campbell

 

 

1947

Howe

JH Marshall

WJ Broughton

 

 

1948

Great Trek

F Ormond

JS Campbell

 

 

1949

Golden Spa

LE Cook & AD Scott

WJ Broughton

 

 

1950

Golden Spa

LE Cook & AD Scott

WJ Broughton

 

 

1951

Mainbrace

Dr TC Fraser

GF Hughes

 

 

1952

Anand

Mrs F Smith

WJ Mudford

 

 

1953

Surrey Gold

Hon. WS Goosman

OB McMullan

 

 

1954

Ray Ribbon

CR Newman & C Pateman

AJ Stokes

 

 

1955

Hush Money

AN Smith

JW Harris

 

 

1956

Coleridge

JL McDonald

 

 

 

1957

Yahabeebe

LJ Fisher

GF Hughes

 

 

1958

Blonde Spirit

WH Williamson

WA Smith

 

 

1959

Fountainhead

W Deutsch

GF Hughes

 

 

1960

Cadiz

AN Smith

AJ Stokes

 

 

1961

Commanding

GS Walton

WA Smith

 

 

1962

Key

TC Lowry

KS Cullen

 

 

1963

Rapido

WB Priscott

WJ Mudford

 

 

1964

Rio

K Couper & WB Watson

NE Eastwood

 

 

1965

Rio

K Couper & WB Watson

AT Jones

 

 

1966

Rohe Potae

JA Asher

GF Hughes

 

 

1967

Floodlit

WR Stead

AT Jones

 

 

1968

Miss Lynette

CV Young

GF Hughes

 

 

1969

Mayo Gold

FA & Mrs Conway

RJ Skelton

 

 

1970

Crown Law

JR Haworth & JP Peters

RJ Skelton

 

 

1971

Susan Jane

HP Belsham & HE Hayward

EJ Didham

 

 

1972

Master John

JC Judd

WD Skelton

 

 

1973

Corroboree

CD Margan

DA Peake

 

 

1974

Mister Pompous

BH & Mrs Ballin

DA Peake

 

 

1975

Mansingh

DV Beetham

RJ Skelton

 

 

1976

Caboodle

FC Johnstone

RJ Skelton

 

 

1977

Mr Million

R Donaldson & EAP Howarth

CP McNab

 

 

1978

Uncle Remus

KF Clotworthy & Mrs GM Donaldson

RD Vance

 

 

1979

Springtide

EL Gaylord & H Noble

RD Vance

1.36.75

CM Jillings

1980

Little Brown Jug

Messrs NHG Christie, H Kendall & est. late BH Ballin

DA Peake

1.38.50

PH Jones

1981

Summer Haze

Mrs GM Bryant

GJ Childs

1.34.75

RJ Bothwell

1982

Amrica

BB O'Donnell, IAH Symes & ADP Williams

DM Walsh

1.36.75

WG Ivil & BI Ansley

1983

McGinty

HK Haub & BJ McCahill

RD Vance

1.35.77

CM Jillings

1984

Abit Leica

Mesdames AM Dymond & CM Smith

PW Fearon

1.35.09

WD Dymond

1985

Kingdom Bay

D & Mrs DM Whittington

NG Harris

1.34.55

JG Taylor

1986

Courier Bay

GA White

DM Walsh

1.34.04

GA White

1987

Etoile D'Or

Mrs J & JER Andrews

DM Walsh

1.36.35

D Jones

1988

Golden King

WG Ivil, BB O'Donnell & IAH Symes

PJ Mercer

1.35.45

WG Ivil

1989

Syrian Sea

Mrs CL & Messrs GET & MD McLachlan & JF Thwaites 

GA Phillips 

1.36.48 

 

1990

Centime 

Messrs DB Graves & KB & Mesdames KM Keene & JH Walker 

NG Harris 

1.36.47 

ND Eales

1991

Steineck 

Mr Ormond 

GL Cooksley 

1.37.18 

MP Baker 

1992

Cool Affair 

Karaka Verandah Racing Ltd & Co 

RB McKay 

1.37.32 

RB & WB Priscott

1993

The Phantom Chance 

W Ballin 

RD Vance 

1.35.41 

 

1994

Chase A Fortune

NT Delahunty, Mrs JA Hennessy, CE Hussey & Mrs NF King

JC Collett

1.35.12

GT Hennessy

1995

Allegro

HE & Mrs PM Ward

GJ Grylls

1.35.78

 

1996

Royson

Mrs BP & JB Harvey

VA Colgan

1.35.20

 

1997

Foromor

WK Flexman, Mrs LR Goodall, Messrs RG Lintott & RA Sinclair

LA O'Sullivan

1.35.88

 

1998

Astimonti

G & Mrs J Lee

HS Tinsley

1.37.90

 

1999

Doyle

Mrs NE & PE Izett

VA Colgan

1.34.47

 

2000

Moralee

Messrs LJ Fleming, PL McKenzie, AJ & PB Mora

MC Sweeney

1.36.52

 

2001

Danamite

Messrs RJ, MJ & NR Webby

VA Colgan

1.35.56

 

2002

Coup Ray

Mrs LJ & RA Coupland

MB Wenn

1.35.98

 

2003

Bank Note

Messrs TA Green, TJ McKee ONZM & JA Wells MBE

MJ Walker

1.34.77

 

2004

Native Song

NA Pollard

OP Bosson

1.37.16

 

2005

Mandela

DE & Mrs EM Olsen

MT Coleman

1.35.59

 

2006

Chettak

Ms RR des barres, PC & Mrs SM Holden, RI Johnson, Ms J Kinnear, PA McDougall, AHB & MM Smith & PG Williams

LK Cropp

1.35.73

 

2007

Magic Cape

PC Alexandre, Mrs CA & MH Arnott, GI Barnett, DF Emerson, WA & WG Pellett

PT Holmes

1.35.19

SF Ritchie

2008

Alamosa

TE Luke, Mrs K & PN McKay

GA McKeon

1.35.33

PN McKay

2009

Shanzero

BI & GA Shand

LG Innes

1.35.36

RD Collett

2010

Joey Massino

TE Luke, Mrs K & PN McKay

SC Spratt

1.36.72

PN McKay

2011

Jimmy Choux

Chouxmaani Investments Ltd

JKB Riddell

1.37.01

JG Bary

2012

Ocean Park

Mr A Wong, Mr S Yan & Mr G Hennessy

C Ormsby

1.35.81

GT Hennessy

2013

Weissmuller

T G Heptinstall, T Pivac, D Platt, Hivon Syndicate, Sold Out Syndicate & M Cummings

J Parkes

1.38.32

PJ Kiernan
 

2013

Lucia Valentina

JML Bloodstock Ltd

(mgr: L Petagna)

Leith Innes

1.37.32

Stephen Marsh

2014

Race transferred to the Levin Racing Club

Meeting Abandoned

 

 

 

2015

Tavago

KR Banks, Mrs P Hatchard, SC Oldfield & RL Taylor

DS Johnson

1.36.59

FJ Auret

2016

Lincoln Blue

Lincoln Farms

M Tanaka

1.40.12

LM Latta

2017

Matchbreaker

G R O'Dea

CW Johnson

1.36.57

FJ Auret

2018

Exuberant

Go Racing On High Syndicate (Mgr: Albert Bosma)

Jason Waddell

 

 

2019

Scorpz

G A Andrew, M N & P Apatu, A M & D Dragicevich, Jomara Bloodstock Ltd, S B Marsh & K M Stocker

Jason Waddell

01:35.23

Stephen Marsh